Chór „Psalmodia” Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Chór "Psalmodia" powstał w 1988 roku przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dekretem Wielkiego Kanclerza PAT, ks. Kardynała Franciszka Macharskiego, dnia 31 maja 1996 roku stał się chórem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 13 lat później, w dniu 19 czerwca 2009 roku, na mocy decyzji Papieża Benedykta XVI, przekształcającej Akademię w Uniwersytet, zespół stał się Chórem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Od początku istnienia kierownikiem zespołu jest Maestro Włodzimierz Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia. Funkcję jego asystentów pełnią absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej – Katarzyna Śmiałkowska (od września 2008), Janusz Wierzgacz (od października 2012) oraz Marek Pawełek, jako akompaniator. Dodatkowo prowadzone są również zajęcia z emisji głosu dla pań i panów przez Agatę Piękosz-Pierszalik oraz Marcina Wasilewskiego-Kruka. Od roku akademickiego 2001/2002 chórzystami "Psalmodii" są nie tylko studenci UPJP II, ale także studenci i absolwenci innych krakowskich uczelni.

Rozsypka Wawel W swoim repertuarze chór posiada utwory największych kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych mistrzów polskich, do których należą m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moniuszko, Romuald Twardowski, Józef Świder. Wykonuje zarówno dzieła a cappella, jak i utwory wokalno-instrumentalne. W lutym 2009 roku, przy głównym zespole zostały utworzone odrębne chóry: żeński – Krakowski Chór Żeński, oraz męski – Krakowski Chór Męski, które wykonują dzieła w opracowaniu na chór jednorodny oraz prowadzą własną działalność koncertową.

"Psalmodia" od ponad 20 lat bierze czynny udział w promowaniu swojej uczelni, miasta Krakowa oraz Polski. Swoim śpiewem uświetnia także uroczystości Krakowskiego Kościoła. Zespół niejednokrotnie współpracował z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską im. Karola Szymanowskiego, Capellą Cracoviensis oraz Telewizją Polską. Brał udział w Tynieckich Recitalach Organowych, koncertował w ramach cyklu „Muzyczne wieczory na Salwatorze” oraz wspierał Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej im. Świętego Brata Alberta ECCE HOMO w ramach licznych występów charytatywnych z cyklu „Koncerty Albertyńskie”. Chór aktywnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Jest laureatem konkursów m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Hajnówce, Łodzi, Myślenicach i Krakowie. We wrześniu 2008 roku został przyjęty do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat chór "Psalmodia" koncertował w wielu krajach europejskich. W roku 2009 były to m.in. Niemcy i kraje Beneluksu, w ramach projektu „Muzyka polskich Mistrzów w kulturalnych stolicach Niemiec i Beneluksu” finansowanego przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2010 chór odbył tournée w Budapeszcie oraz w Rzymie. W 2012 roku odbył podróże do Hiszpani i Szwajcarii, występując m. in. w Granadzie, La Garridze, Lugano, Zurichu i Rapperswillu. W grudniu 2013 roku chór w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Poznaj mój region. Poznaj mój kraj." dał koncerty z kolędami, muzyką ludową i sakralną w Czechach, Niemczech i Austrii. Zaś w lipcu 2014 roku Psalmodia odwiedziła Francję, koncertując w Paryżu, Orleanie, Avignonie i La Lumierre.

W maju 2011 roku Psalmodia wydała płytę monograficzną Totus Tuus, poświęconą twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego, na której znajduje się m.in. światowa premiera fonograficzna "Pod Twoją Obronę" op. 56. W listopadzie 2012 roku w ramach wydawnictwa Polska Muzyka Chóralna, chór nagrał płytę "Stanisław Moniuszko" z utworami na chór, solistów i organy. Dwa lata później ukazał się kolejny krążek poświęcony muzyce a capella Romualda Twardowskiego "Pater Noster - Otcze Nasz", na którym można usłyszeć kompozycje w języku łacińskim i cerkiewnosłowiańskim. Znajduje się na nim m. in. "Magnificat" - utwór dedykowany zespołowi z okazji 25-lecia istnienia.

Chór "Psalmodia" jest zespołem, który mimo krótkiego stażu rozwija się bardzo dynamicznie. Angażuje w swoją działalność coraz więcej dobrych muzyków, bierze udział w prestiżowych koncertach i festiwalach oraz jest doceniany i zauważany przez polskich kompozytorów współczesnych.